דגל מדינה

קולוסיאום

עדכון אחרון: 14/10/2023

אתרים היסטוריים מבנים היסטוריים

הקולוסיאום הוא מבנה עתיק יומין מתקופת ימי הביניים, אשר נהג לשמש כמקום התקהלות של תושבי העיר לצורך צפייה במופעי שעשועים, כאשר הנפוץ מביניהם היו קרבות הגלדיאטורים המפורסמים.

קרא עוד

המבנה נבנה בשנות ה-70 לספירה, אך נפתח לציבור ולשימוש רק בשנות ה-80 לספירה. המבנה מגיע לגובה של 48 מטרים בחלק הכי גבוה שלו, ונהג להכיל עד כ-70,000 צופים בישיבה במתחמו.

המבנה הראשוני תוכנן ונבנה על ידי אספסיאנוס ונמשך על ידי בנו טיטוס. במשך השנים בוצעו שיפוצים נוספים על ידי בן משפחה נוסף בשם דומיטיאנוס. למעשה כל מי שהיה לו חלק בבנייה של המבנה השתייך לשושלת הפלאבית, מה שמסביר את שמו הרשמי של המבנה “האמפיתיאטרון הפלאבי”. השליטה של השושלת הפלאבית על הבנייה היא לא במקרה, הם נהגו לשלוט בכל רומא במאה הראשונה לספירה.

הקולוסיאום ששימש כאמפיתיאטרון עגול במרכז רומא, בנוי כולו מאבן ובטון ונחשב עד היום לאמפיתיאטרון הגדול בעולם. האתר מוכר היום כאתר מורשת עולמית על ידי ארגון אונסק”ו, לאחר שנרשם ככזה בשנת 1980. בנוסף בשנת 2007 הקולוסיאום הצטרף לרשימה המפורסמת, כאחד משבעת פלאי תבל החדשים.

מבנה הקולוסיאום אומנם השתנה לאורך השנים ואף חלקים ממנו נהרסו בעקבות אירועי טבע, כמו רעידות אדמה וגם שוד עתיקות שבוצע בו. ובכל זאת זה לא מנע ממנו להמשיך להיות אחד מפלאי עולם והסמל הלא רשמי שמייצג את רומא ואת תקופת הקיסרות שלה.

בתקופה זו המופעים בקולוסיאום היו נהוגים לפי תרבות ה”לחם ושעשועים” שבני האצולה התחייבו אליה. לפיה הם חייבים לדאוג לפשוטי העם ללחם כדי שלא יגוועו מרעב ולשעשועים בצורת מופעים שונים. בדיוק בגלל זה הקולוסיאום היה פתוח לקהל הרחב בצורה חינמית וכולם יכלו להגיע ולצפות במופעים שהתקיימו בו. ובכל זאת שלא תחשבו שלא הייתה הפרדה בין המעמדות. האזרחים ישבו בסדר לפי המעמד שהשתייכו אליו, כאשר המעמדות הגבוהים ביותר ישבו ביציע הקרוב ביותר לרחבה המרכזית, וככל ששורות הכיסאות עלו כלפי מעלה כך גם ירד מעמד האזרחים. לקיסר היה מקום של כבוד ביציע הקרוב ביותר לרחבה, עם מעבר מיוחד שניתן בעבורו.

היום הקולוסיאום פתוח למבקרים שרוצים לבוא ולהתרשם מההיסטוריה הגדולה של המבנה הזה. בשנת 2021 לאחר מספר עבודות שיפוץ ושחזור, נפתח אזור נוסף למבקרים והוא אזור המעברים התת קרקעיים שממנו היו יוצאים הגלדיאטורים לקרב.

Play Video

מידע חשוב על קולוסיאום

בתשלום?

סיור בקולוסיאום:

שעות הפתיחה בקולוסיאום:

כל ימות השבוע בין השעות 9:00-19:15

טלפון בקולוסיאום:

כתובת קולוסיאום:

Piazza del Colosseo, 1, 00184 Roma RM, Italy

אטרקציות נוספות באזור קולוסיאום

בזיליקת פטרוס הקדוש

בזיליקת פטרוס הקדוש היא המבנה המרכזי הממוקם בקריית הוותיקן שבתוך העיר רומא. עצם קיומה ב...
בזיליקת פטרוס הקדוש

מזרקת טרווי

מזרקת טרווי היא מזרקה שנבנתה בתקופת הבארוק ברומא, והיא נחשבת למזרקה הגדולה ביותר שנבנתה...
מזרקת טרווי

הפנתאון

הפנתאון הוא מבנה עתיק ביותר, הבנוי בסגנון האדריכלות הרומית שהייתה נפוצה בעיקר בתקופת רו...
הפנתאון
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}