לאן אפשר לטוס? לאן לא כדאי לטוס? מדינות ירוקות, אדומות ומדינות שחורות

עדכון אחרון: 30/07/2021

לאן אפשר לטוס?לאן אפשר לטוס עכשיו היא רק אחת השאלות שאדם צריך לשאול את עצמו לפני שהוא מזמין כרטיס טיסה. העולם מאז תחילת 2020 הוא כבר לא העולם שהכרנו. גבולות נסגרו, מדינות יצרו נהלי כניסה, חלקן החמירו וחלקן העדיפו שלא. חברות תעופה נאלצו להתיישר עם ההנחיות ולאכוף אותן בנמלי התעופה, מה שגרם לכל התהליך הזה של נסיעה להפוך להיות מאוד מורכב ומייגע. אנו באתר טריפאינפו TripInfo, ננסה לשפוך אור על הסוגיה ולאפשר לכם לקבל את המידע האיכותי והעדכני ביותר בעניין זה.

סיווג יעדים לפי ישראל

איך מדינת ישראל מתייחסת אל היעדים הללו

בעבר, מדינת ישראל חילקה את המדינות לפי 3 סטטוסים : מדינות ירוקות – מדינות שהחזרה מהן איננה כרוכה בבידוד, מדינות אדומות – החזרה מהן כרוכה בבידוד עבור מי שלא מחזיק בתעודת מתחסן או מחלים ומדינות ברמת סיכון מירבית – שרק מי שקיבל אישור לכך יכול לטוס אליהן,  והכניסה מהן כרוכה בבידוד לכולם, אך חלוקה זו אינה אקטואלית יותר.

לאחרונה הוחלט לסווג את המדינות לפי הגדרות חדשות:

יעד ללא סיווג – המגיעים לישראל מיעדים אלו מחוייבים בבידוד, למעט מחזיקי תעודת מחלים או מחוסן.

יעד ברמת סיכון מירבית – אזרחים ותושבי קבע היוצאים ליעדים אלו מחוייבים באישור מועדת החריגים. כל הנכנסים מיעדים אלו לרבות מחלימים ומחוסנים מחוייבים בבידוד.

יעד עם אזהרה חמורה – יעד אשר רמת התחלואה בו עולה וכל הנכנסים לישראל מיעד זה, כולל מחלימים ומחוסנים, יהיו מחויבים בבידוד.

יעד עם אזהרת מסע (קורונה) – יעדים שמשרד הבריאות ממליץ לא לסוע אליהם בגלל רמת התחלואה.

ניתן להתעדכן בסיווגים באתר משרד הבריאות בלחיצה כאן

 

לאן אי אפשר לטוס: רשימת מדינות ברמת סיכון מירבית (רשימת מדינות שחורות)

 

נכון ליום 30.07.21, תקנות משרד הבריאות בעניין היציאה מישראל, אשר תוקפן עד ל-09.08.21 והן נוגעות לרשימת מדינות ברמת סיכון מירבית להלן:

1. תיאסר היציאה על אזרחי ישראל (למעט חריגים – לחצו כאן כדי להגיש בקשה ליציאה למדינות אלו) למדינות אלו: 

 

2. כל השבים מהמדינות הנ"ל, כולל מחוסנים ומחלימים, יחוייבו בבידוד ביתי של 14 יום, בהתאם לנהלי משרד הבריאות.

3. מי שאינו אזרח ישראלי יוכל לטוס למדינות אלו לצורך יציאה למקום מגורים קבוע בלבד.

4. איסור היציאה למדינות אלו לא יחול על מי שישהה בשטח שדה התעופה של אותה מדינה לזמן של עד 12 שעות מהנחיתה (עבור טיסות קונקשיין).

כמו כן, הממשלה הסמיכה את שרי הפנים והבריאות למנות יושב ראש לוועדת החריגים ויושב ראש לוועדת ההשגות, כך שבראש ועדת החריגים וועדת ההשגות יעמוד עובד של רשות האוכלוסין ועובד של משרד הבריאות.

 

מדינות עם אזהרת מסע חמורה (נכון ל- 23/07/21)

 

החל מה- 16/7/21 הוחלט שכל נוסע הנכנס ממדינות שיש לגביהם אזהרת מסע חמורה יידרשו לבידוד גם אם הם מחוסנים או מחלימים. יודגש, כי לא חל איסור יציאה למדינות אלו, אלא חובת בידוד בחזרה.

 

 

סיווג מדינות לפי תנאי כניסת ישראלים

איך המדינות השונות מתייחסות אל נוסעים ישראלים

מטבע הדברים, לא פשוט להגדיר לאן אפשר לטוס. בפסקה הקודמת תיארנו כיצד מדינת ישראל מתייחסת לשבים ממדינות שונות. בנוסף, ביצענו חלוקה כללית למספר קטגוריות (בלחיצה על כל קטגוריה תועברו על פירוט המדינות לאותה קטגוריה) אשר מצביעות על היחס של המדינות עצמן כלפי ישראלים חשוב לציין כי הקטגוריות שלנו מתייחסות לנוסעים מחזיקי דרכון ישראלי המגיעים מישראל ולא היו ביעד אחר בשבועיים שקדמו לנסיעה:

  • יעד פתוח ללא הגבלות – ליעד זה לא נקבעו הגבלות כלשהן וניתן לטוס אליו בחופשיות.
  • יעד פתוח עם הגבלות – ליעד זה יש הגבלות כלשהן (כגון דרישה לבדיקות קורונה או רישום מוקדם). כדי לדעת מה ההנחיות המעודכנות לחצו כאן.
  • יעד סגור למעט חריגים – ליעד זה לא ניתן לטוס, למעט מי שקיבל אישור מיוחד לכך (שימו לב! גם מדינות ברמת סיכון מירבית קיבלו אצלנו סיווג שכזה)
  • יעד סגור לחלוטין – ליעד זה ישראלים לא יכולים לטוס.

 

שימו לב! על אף הסיווג באתר יש לבדוק כשלושה ימים (לחצו כאן כדי לדעת איך בודקים) לפני הטיסה את התנאים המעודכנים ביותר לאותה מדינה כדי להימנע מעוגמת נפש בשדה התעופה. לאט לאט יותר מדינות יפתחו בפני ישראלים אך אנחנו צופים כי הבירוקרטיה תישאר איתנו לזמן מה ארוך יותר.

 

מדינות פתוחות ללא הגבלות

 

נכון להיום, להלן המדינות שפתוחות לישראלים המגיעים מישראל ללא צורך בהצגת בדיקה או תעודת מתחסן או מחלים:


לאן אפשר לטוס? מדינות שאפשר לטוס אליהן

רוצים לטוס? התעדכנו באתר

 

מדינות שסגורות לחלוטין

 

נכון להיום, להלן המדינות שלא מקבלות ישראלים המגיעים מישראל, גם אם חוסנו:

 

חשוב לדעת! במידה ועליכם לטוס לאחת ממדינות אלו מסיבה דחופה – יש לפנות לנציגות המדינה לקבל את אישורה. פרטים על הנציגויות תוכלו למצוא בדפי היעד שלנו.

ישראלים שמגיעים ממדינות אחרות – עליהם לבדוק ספציפית את ההנחיות של מדינת היעד ולבדוק האם ניתן להגיע מאותה מדינה לאותו יעד.

 

מה תמיד כדאי שיהיה לפני הנסיעה?

 

ברוב המקרים תידרשו להציג תשובה שלילית לבדיקת קורונה שביצעתם בסמוך לנסיעה. האישור חייב להיות באנגלית ובחלק מהיעדים ידרשו שהתשובה תכיל את מספר הדרכון שלכם. ניתן למצוא מידע לגבי בדיקות קורונה לפני טיסה כאן. רוב היעדים דורשים בדיקה עד 72 שעות לפני ההמראה אך יש יעדים שדורשים פחות, מומלץ מאוד לבדוק את ההנחיות המעודכנות ביעד שלושה עד ארבע ימים לפני הטיסה. 

 

האם יש צורך בטפסים ואישורים נוספים?

 

לעיתים כן, בחלק מהמדינות תצטרכו למלא הצהרות בריאות או הצהרות נוסעים נכנסים, בחלק מהמדינות תידרשו להציג צילום דרכון (תמיד כדאי שיהיה לכם בתיק!). באתר שלנו תוכלו כמובן למצוא את כל ההנחיות ולינקים לקבצים השונים וכמובן מידע נוסף שיעשה לכם חיים קלים בדרך לחו"ל, לחץ כאן למעבר לעמוד הבית בו ניתן לאתר מדינות וערים מסוימות באמצעות תיבת החיפוש.

 

ואם אני מחוסן?

 

קודם כל ברכותינו. מי שהתחסן צפוי בהחלט להנות מהקלות במעברים ממדינה למדינה ובכניסה לחנויות, אטרקציות ומסעדות ברחבי העולם. עם זאת, עדיין לא נקבעו סטנדרטים אחידים והנושא עדיין בעבודה בארגון התעופה הבינלאומי (יאטא) ולכן יש לוודא אם היעד אליו אתם נוסעים אכן מכיר בתעודת המתחסן או המחלים של ישראל. ניתן למצוא זאת בהנחיות

 

מה לגבי קונקשנים?

 

כאשר מבצעים מעבר במדינה מסוימת יש לעמוד גם בכללי המדינה שאתם מתוכננים לעבור דרכה, גם אם לא נכנסתם אליה בכלל. הסיבה היא שאתם באים במגע עם אנשי צוות אוויר ועובדי נמל התעופה ולכן אין ברירה אלא לעמוד בדרישות. 

 

איך עומדים בקצב השינויים של הנהלים?

 

זה קשה, אך אפשרי. אנחנו באתר טריפאינפו מפנים אתכם רק לאתרים רשמיים כמו משרד הבריאות ולאתרים בינלאומיים שאנחנו בודקים את מהימנות המידע שלהם. 

 

האם מחטאים את המטוסים?

 

ברוב המקרים לא. הסיבה לכך שפשוט אין זמן לעשות את זה. חיטוי של מטוס יכול לקחת בין 30 דקות לשעה. וזה בדרך כלל הזמן שהמטוס עומד על הקרקע ולכן חברות התעופה בד"כ מבצעות את החיטוי בזמן המנוחה של המטוס, אם בכלל. לכן אם אתם מתכננים לעלות על מטוס בתקופה הקרובה אנחנו ממליצים לכם כמובן לשים את המסכה כמו שצריך (כן כן, גם על האף), לשמור מרחק ולהביא אלכוג'ל לשימושכם האישי.

סטטוס מדינות - מה זה אומר מדינות ירוקות, מדינות אדומות ומדינות שחורות?


החלוקה למדינות ירוקות, מדינות אדומות ושחורות היא חלוקה של משרד הבריאות בישראל. איך שמדינת ישראל מתייחסת למדינה אחרת זה לאו דווקא זהה לאיך שאותה מדינה מסתכלת על מדינת ישראל. בנוסף, בחלק מהמדינות אין חלוקה לאדום וירוק אלא לקטגוריות למשל. בנוסף, גם חברות הביטוח בישראל בוחנות את אחוזי התחלואה בעולם ולכן מומלץ לפני שעושים ביטוח שהמדינה שאליה אתם נוסעים אכן כלולה בביטוח שאתם עושים. 


המידע אודות סטטוס מדינות וצבען רלוונטי עבור מי שלא התחסן או החלים:

מדינות ירוקות - מדינות אשר על השבים מהן לא חלה חובת הבידוד כל עוד לא שהו המדינה אדומה במהלך ה- 14 יום הקודמים לטיסתם לישראל.

מדינות אדומות  - המגיעים לישראל ממדינות אדומות יהיו מחוייבים בבידוד.

מדינות שחורות  - היציאה למדינות אלו אסורה, למעט מקרים חריגים. בחזרה, בכל מקרה, מחוייבים בבידוד.


מדינות ירוקות

אין מדינות ירוקות

מדינות אדומות

אין מדינות אדומות

מדינות שחורות

אין מדינות שחורות