דגל מדינה

איה סופיה

עדכון אחרון: 14/10/2023

אתרי דת מבנים היסטוריים

איה סופיה הוא אתר היסטורי ומבנה בעל חשיבות רבה באיסטנבול. הוא אחד מהמבנים העתיקים ביותר שנמצאים בעיר ושומרו בצורה נהדרת עד היום. האתר נחשב לאחד המבנים המפורסמים בעולם והמבנה עצמו מהווה את אחת העדויות הגדולות ביותר לאדריכלות והאומנות של האימפריה הביזנטית שהייתה נהוגה בעיר.

קרא עוד

משמעות השם “איה סופיה” היא החוכמה הקדושה או החוכמה האלוהית. שם זה לא נבחר באופן אקראי והאמת היא שזה מושג מאוד מוכר וידוע בעולם הנצרות ומשויך לאחת מתכונותיו של ישו. עם כמה שזה מפתיע לשמוע שמשמעות השם של המבנה מזוהה עם הדת הנוצרית, האמת היא שהמבנה במקורו נבנה כדי לשמש ככנסייה נוצרית.

המבנה הוקם במאה השישית לספירה על ידי הקיסר יוסטיאנוס הראשון ותוכנן לשמש ככנסייה בעיר קונסטנטינופול שהייתה במקום העיר איסטנבול באותה התקופה. איה סופיה הוא המבנה הראשון שתוכנן ונבנה בצורה של פנדנטיבה מלאה, צורה שמזוהה מאוד עם האדריכלות הביזנטית. המבנה עצמו עבר כמה שינויים במהלך השנים בעיקר בגלל שריפה שהתרחשה בו ורעידות אדמה שגרמו לפירוק הכיפה. בשנת 989 לספירה הקיסר בסיליוס השני הזמין את הארכיטקט הארמני טרידאט, לבצע תיקונים בתכנון המבנה על מנת שיהיה עמיד יותר.

בשנת 1453 האימפריה העות’מאנית כבשה את העיר ואת איה סופיה והמבנה הוסב לשמש כמסגד. לטובת ההסבה הזו בוצעו כמה שינויים במבנה, במטרה להפוך אותו למקום מתאים לדת האסלאם. ציורי הקיר והפסיפס הנוצריים כוסו בטיח ובשטח המבנה הוספו 4 מינרטים, בנוסף בתוך המבנה הציבו מחראב בקיר הקיבלה ומינבר לצדו. מבנה המסגד של איה סופיה הפך להשראה משמעותית בתחום האדריכלות העות’מאנית ואפילו המסגד הכחול שממוקם ממש מולו נבנה בהשראתו.

בשנת 1934 נשיא טורקיה מוסטפה כמאל אטאטורק הכריז על מבנה איה סופיה כמוזיאון לשימור מורשת והיסטוריית המבנה. במהלך תקופה זו נחשפו פסיפסים רבים מתקופת הנצרות של המבנה שנהג לשמש ככנסייה נוצרית.

בחודש יולי 2020 בית המשפט הטורקי אישר את ביטול מעמדו של המבנה כמוזיאון. פעולה זו הובילה את נשיא טורקיה ארדואן, לחתום תוך דקות ספורות על פרויקט הפיכתו של המבנה ששימש כמוזיאון לטובת מסגד. המון ארגונים בעולם ראו פעולה זו כצעד חריף ושלילי של ארדואן, ביניהם אונסק”ו, האיחוד האירופאי ומועצת הכנסיות העולמית.

Play Video

מידע חשוב על איה סופיה

בתשלום?

לא

סיור באיה סופיה:

שעות הפתיחה באיה סופיה:

פתוח 24/7

טלפון באיה סופיה:

כתובת איה סופיה:

Sultan Ahmet, Ayasofya Meydanı No:1, 34122 Fatih/İstanbul, Türkye

אטרקציות נוספות באזור איה סופיה

המסגד הכחול

המסגד הכחול הוא מבנה המשמש כמסגד באיסטנבול ונחשב לאחד המבנים הכי יפים שלה. הוא ידוע בשמ...
המסגד הכחול

VIALAND

VIALAND הוא פארק שעשועים נושאי שמשלב מתחם קניות ענק למבוגרים וילדים ומגוון חנויות. אם א...
VIALAND

הבזאר הגדול

הבזאר הגדול הוא השוק המקורה המפורסם של טורקיה, שאליו מגיעים מידי יום המון תיירים מכל הע...
הבזאר הגדול
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}